O aniridii
Witamy na stronie poświęconej aniridii
Gdy dowiadujemy się, że nasze dziecko ma zdiagnozowaną aniridię rodzi się w naszej głowie wiele pytań, tym bardziej że choroba jest bardzo rzadka, a w naszym życiu nie spotykaliśmy żadnej osoby z podobnym przypadkiem.
"CzytajÄ…cy Palec" dla niewidomych i niedowidzÄ…cych
Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology w Cambridge opracowali urzÄ…dzenie, które usprawni życie osób niewidomych i sÅ‚abo widzÄ…cych. Przypomina pierÅ›cieÅ„. Po zaÅ‚ożeniu na palec kamera sczytuje drukowany tekst, który jest przetwarzany przez syntezator mowy.
Tęczówka
TÄ™czówka (iris) - jest umięśnionÄ… częściÄ… bÅ‚ony naczyniowej otaczajÄ…cej otwór zwany źrenicÄ…. DziÄ™ki zawartemu w niej pigmentowi jest kolorowa.
Zespół WAGR
ZespóÅ‚ WAGR to rzadki, genetycznie uwarunkowany zespóÅ‚ wad wrodzonych, wystÄ™pujÄ…cy zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Charakteryzuje siÄ™ wspóÅ‚istnieniem:
Czym jest aniridia
Aniridia należy do zaburzeń rozwojowych powstających między 13 a 26 tygodniem życia. Malformacja1), jaką jest aniridia, ma związek z mutacjami w kilku genach; znane są postacie dziedziczne (o dziedziczeniu autosomalnie dominującym2)) jak i spontaniczne.
Fakty dotyczÄ…ce aniridii
Kilka faktów i informacji naukowych dotyczÄ…cych aniridii:
Implanty tęczówki
UwzglÄ™dniajÄ…c rosnÄ…ce wymagania wspóÅ‚czesnej mikrochirurgii oka, powstajÄ… jedyne w swoim rodzaju produkty, które zaspokajajÄ… oczekiwania zarówno chirurgów jak i pacjentów, dajÄ…c im gwarancjÄ™ wysokich standardów oraz indywidualnego podejÅ›cia do każdego tematu. Produktami tymi sÄ… m.in.
OczoplÄ…s
Oczopląs (nystagmus) wrodzony, związany jest z uszkodzeniem sensorycznym - występuje wtedy bustronne bardzo słabe widzenie - i\lub motorycznym (zez). Polega on na mimowolnych, drgających ruchach oczu. Drgania mogą być w kierunku pionowym, poziomym lub rotacyjne. Mogą być stałe lub zmieniać sią zależnie od kierunku spojrzenia.
Książka "Aniridia i zespół WAGR: poradnik dla pacjentów i ich rodzin"
"Aniridia i zespóÅ‚ WAGR. Poradnik dla pacjentów i ich rodzin" Jill A. Nerby i Jessica Otis
Tytuł oryginalny "Aniridia and WAGR syndrome. A guide for patients and their families"
Podręcznik "Życie z aniridią"
Norweskie Stowarzyszenie Aniridii (The Norwegian Association - Aniridii Norge) wydało książkę "Życie z aniridią" (tytuł orginalny "Living with aniridia").