O aniridii

Witamy na stronie poświęconej aniridii

Gdy dowiadujemy się, że nasze dziecko ma zdiagnozowaną aniridię rodzi się w naszej głowie wiele pytań, tym bardziej że choroba jest bardzo rzadka, a w naszym życiu nie spotykaliśmy żadnej osoby z podobnym przypadkiem.

"Czytający Palec" dla niewidomych i niedowidzących

Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology w Cambridge opracowali urządzenie, które usprawni życie osób niewidomych i słabo widzących. Przypomina pierścień. Po założeniu na palec kamera sczytuje drukowany tekst, który jest przetwarzany przez syntezator mowy.

Tęczówka

Tęczówka (iris) - jest umięśnioną częścią błony naczyniowej otaczającej otwór zwany źrenicą. Dzięki zawartemu w niej pigmentowi jest kolorowa.

Zespół WAGR

Zespół WAGR to rzadki, genetycznie uwarunkowany zespół wad wrodzonych, występujący zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Charakteryzuje się współistnieniem:

Czym jest aniridia

Aniridia należy do zaburzeń rozwojowych powstających między 13 a 26 tygodniem życia. Malformacja1), jaką jest aniridia, ma związek z mutacjami w kilku genach; znane są postacie dziedziczne (o dziedziczeniu autosomalnie dominującym2)) jak i spontaniczne.

Fakty dotyczące aniridii

Kilka faktów i informacji naukowych dotyczących aniridii:

Implanty tęczówki

Uwzględniając rosnące wymagania współczesnej mikrochirurgii oka, powstają jedyne w swoim rodzaju produkty, które zaspokajają oczekiwania zarówno chirurgów jak i pacjentów, dając im gwarancję wysokich standardów oraz indywidualnego podejścia do każdego tematu. Produktami tymi są m.in.

Oczopląs

Oczopląs (nystagmus) wrodzony, związany jest z uszkodzeniem sensorycznym - występuje wtedy bustronne bardzo słabe widzenie - i\lub motorycznym (zez). Polega on na mimowolnych, drgających ruchach oczu. Drgania mogą być w kierunku pionowym, poziomym lub rotacyjne. Mogą być stałe lub zmieniać sią zależnie od kierunku spojrzenia.

Książka "Aniridia i zespół WAGR: poradnik dla pacjentów i ich rodzin"

"Aniridia i zespół WAGR. Poradnik dla pacjentów i ich rodzin" Jill A. Nerby i Jessica Otis
Tytuł oryginalny
"Aniridia and WAGR syndrome. A guide for patients and their families"

Podręcznik "Życie z aniridią"

Norweskie Stowarzyszenie Aniridii (The Norwegian Association - Aniridii Norge) wydało książkę "Życie z aniridią" (tytuł orginalny "Living with aniridia").

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer