This page is hosted for free by cba.pl, if you are owner of this page, you can remove this message and gain access to many additional features by upgrading your hosting to PRO or VIP for just 5.83 PLN.
Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Aktywny Samorząd - nowy program działań na rzecz osób niepełnosprawnych

Od 2012 roku Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych uruchomił program "Aktywny Samorząd", w ramach którego część swoich zadań przekazał samorządom powiatowym, m.in. dofinansowanie do zakupu sprzętu komputerowego w ramach programu realizowanego do poprzedniego roku - "Komputer dla Homera".

Program „Aktywny samorząd” umożliwi samorządom aktywniejsze włączenie się w działania na rzecz inkluzji społecznej osób niepełnosprawnych. Działania przewidziane w programie uzupełnią plany ujęte w powiatowych strategiach rozwiązywania problemów społecznych i programach działań na rzecz osób niepełnosprawnych.

Głównym celem programu jest wyeliminowanie lub zmniejszenie barier ograniczających uczestnictwo beneficjentów pomocy w życiu społecznym, zawodowym i w dostępie do edukacji.

Program obejmuje następujące obszary wsparcia:
- pomoc w zakupie i montażu oprzyrządowania do posiadanego samochodu
- pomoc w zakupie specjalistycznego sprzętu komputerowego wraz z oprogramowaniem
- pomoc w zakupie urządzeń lektorskich
- pomoc w zakupie urządzeń brajlowskich
- dofinansowanie szkoleń w zakresie obsługi nabytego w ramach programu sprzętu komputerowego i oprogramowania

- pomoc w zakupie wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym
- pomoc w utrzymaniu sprawności technicznej posiadanego wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym
- pomoc w uzyskaniu prawa jazdy kategorii B
- pomoc w utrzymaniu aktywności zawodowej poprzez zapewnienie opieki dla osoby zależnej (dofinansowanie opłaty za pobyt dziecka osoby niepełnosprawnej w żłobku lub przedszkolu)

Realizatorem programu będzie samorząd powiatowy, który przyjmie zaproszenie PFRON do realizacji programu. Samorząd powiatowy, który wyrazi chęć przystąpienia do realizacji programu będzie składać w tym zakresie oświadczenie oraz zawiera z PFRON:
- porozumienie - w celu skoordynowania działań realizowanych w ramach programu
- corocznie umowę w sprawie realizacji programu, która określi obowiązki oraz uprawnienia stron.

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer