Jak pomóc słabowidzącemu dziecku

Pomoce optyczne
W przypadku dzieci słabowidzących bardzo ważne jest posiadanie odpowiednich pomocy optycznych, które umożliwiają im spostrzeganie przedmiotów i obserwację różnych zjawisk zachodzących w ich otoczeniu.
Pomoce optyczne są to urządzenia ułatwiające widzenie, zawierające w swojej strukturze takie elementy optyczne jak soczewki i pryzmaty.
Bardzo często zdarza się tak, że dzieci słabowidzące używają jednocześnie kilku pomocy optycznych, np. jednych do widzenia z daleka, a innych do widzenia z bliska. Najczęściej używanymi pomocami są lupy, lunety i okulary lupowe.

Odpowiednie oświetlenie
Istotnym czynnikiem mogącym poprawić wzrokowe funkcjonowanie dzieci słabo widzących jest zapewnienie im odpowiedniego oświetlenia we wszystkich pomieszczeniach, w których przebywają. Wiele osób słabo widzących potrzebuje silniejszego oświetlenia niż widzący prawidłowo, ale są też takie osoby, które unikają światła, nawet takiego, które uważane jest przez innych za niezbyt silne. Taka nadwrażliwość na światło nazywa się światłowstrętem i może towarzyszyć rozmaitym schorzeniom i uszkodzeniom układu wzrokowego w tym aniridii, czyli wrodzonemu niedorozwojowi tęczówki.

Problemów z widzeniem przysparza również rażące światło wpadające do oka bezpośrednio ze źródła lub wpadające jako światło odbite. W wyniku jego działania występuje zjawisko olśnienia, czyli nagłego obniżenia ostrości wzroku oraz pojawia się uczucie dyskomfortu.
Dobrym sposobem unikania olśnień jest odpowiednie dostosowanie otoczenia poprzez usuwanie jego źródeł poprzez:

 • przysłonięcie okna przez które świeci słońce,
 • przysłonięcie żarówki wystającej zobudowy,
 • przykrycie błyszczącego blatu stołu obrusem lub matą,
 • przysłonięcie świecącej podłogi chodnikiem,
 • powieszenie lustra lub obrazu za szkłem w innym miejscu na ścianie,
 • zmiana pozycji dziecka względem jego źródła.

Kolory - zestawy barw
Barwa (kolor) jest cechą pozwalającą dziecku na łatwiejsze rozpoznawanie istotnych cech elementu. Barwy dodatkowo umożliwiają spostrzeganie przeszkód na drodze oraz orientację przestrzenną przy wykonywaniu różnych czynności i zadań. Barwa charakteryzuje się następującymi cechami :

 • jakością - różne kolory i odcienie: zielony, czerwony, niebieski, seledynowy, pomarańczowy,
 • jasnością - kolory lub ich odcienie mają różną jasność,
 • nasyceniem - czystość barwy bez domieszki barw achromatycznych: białej i czarnej.

Zastosowanie odpowiedniego kontrastu barwnego może ułatwić i poprawić percepcję wzrokową u dzieci słabo widzących. Sposoby uzyskania optymalnego kontrastu:

 • umieszczanie obok siebie barw bardzo jasnych i bardzo ciemnych np. kolor czarny i biały,
 • umieszczanie obok siebie barw uzupełniających się, np. kolory czerwony i zielony, żółty i fioletowy, niebieski i pomarańczowy,
 • stosowanie barw o wysokim stopniu nasycenia czyli barw nie zmieszanych z barwami achromatycznymi, czyli z białą, czarną, i różnymi odcieniami szarości, np. barwy zielonej, czerwonej, fioletowej,
 • stosowanie tego samego koloru, lecz o różnym stopniu jasności: ciemnozielony i seledynowy,
 • umieszczanie przedmiotu o jasnym kolorze na tle ciemnego tła, a nie odwrotnie.

Wielkość obiektu i czas obserwacji
Na wielkość obrazu obiektu na siatkówce wpływa:

 • odległości, z jakiej obiekt jest obserwowany,
 • wielkość - im większy obiekt, tym większy jego obraz na siatkówce,

Osoby słabo widzące będą widziały duże przedmioty lepiej niż małe. Używanie odpowiednio dużych zabawek, przedmiotów codziennego użytku czy powiększonego druku sprzyja lepszemu wykorzystaniu wzroku przez słabo widzące dziecko. Im bliżej oka znajduje się obiekt, tym większy nam się on wydaje, ponieważ większy jest jego obraz na siatkówce. Chcąc lepiej zobaczyć dany przedmiot, podnosimy go do oczu lub podchodzimy bliżej. Zmniejszenie odległości obserwacji jest, obok dostosowania oświetlenia i kontrastu, najczęściej stosowanym sposobem na poprawienie widzialności obiektu.
Osoby słabo widzące potrzebują zazwyczaj więcej czas na dostrzeżenie lub obejrzenie czegoś, niż widzące prawidłowo, a co za tym idzie, więcej czasu na wykonanie tych czynności, które wymagają od nich użycia wzroku.

Źródło: http://www.ppp2gdynia.szablon.pl/index.php?p=1_52

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer