Orzeczenie o niepełnosprawności

Wydawaniem orzeczeń o stopniu niepełnosprawności u dzieci zajmują się Miejskie/Powiatowe Zespoły ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Orzeczenie o niepełnosprawności mogą uzyskać:
- dzieci do 16-go roku życia uzyskują orzeczenie o niepełnosprawności bez orzekania stopnia;
- osoby powyżej 16-go roku życia uzyskujÄ… orzeczenie o niepeÅ‚nosprawnoÅ›ci, w którym ustalony jest stopieÅ„ niepeÅ‚nosprawnoÅ›ci.

Zgodnie z ustawą, ustala się trzy stopnie niepełnosprawności:
• znaczny,
• umiarkowany,
• lekki.

Komisje lekarskie, oceniając stan zdrowia dziecka do 16-go roku życia, bierą pod uwagę:

  1. Zaświadczenie lekarskie zawierające opis stanu zdrowia dziecka, wydane przez lekarza sprawującego opiekę na dzieckiem oraz wszelką dokumentację medyczną;
  2. OcenÄ™ stanu zdrowia wystawionÄ… przez lekarza (W zaÅ›wiadczeniu powinny znaleźć siÄ™ informacje dotyczÄ…ce choroby podstawowej, chorób wspóÅ‚istniejÄ…cych, leczenia i rehabilitacji, ale także rokowaÅ„ odnoÅ›nie do przebiegu choroby. Koniecznie muszÄ… być uwzglÄ™dnione w nim informacje dotyczÄ…ce ograniczenia w funkcjonowaniu dziecka w porównaniu z rówieÅ›nikami).
  3. Informację o możliwości poprawy zaburzonej funkcji poprzez zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne, środki techniczne, środki pomocnicze lub inne konieczne działania.

Komisja lekarskie przy ocenie stanu zdrowia dziecka lub odoby powyżej 16-go roku życia biorą pod uwagę:

  1. ZaÅ›wiadczenie lekarskie zawierajÄ…ce opis stanu zdrowia, rozpoznanie choroby zasadniczej i chorób wspóÅ‚istniejÄ…cych, wraz z aktualnymi wynikami badaÅ„ diagnostycznych;
  2. Ocenę stanu zdrowia wystawioną przez lekarza-przewodniczącego składu orzekającego, wraz z rokowaniami;
  3. Wiek, pÅ‚eć, wyksztaÅ‚cenie, zawód i posiadane kwalifikacje;
  4. Możliwość caÅ‚kowitego albo częściowego przywrócenia zdolnoÅ›ci do wykonywania dotychczasowego lub innego zatrudnienia – poprzez leczenie, rehabilitacjÄ™ lub przekwalifikowanie;
  5. Ograniczenia występujące w samodzielnej egzystencji i uczestnictwie w życiu społecznym;
  6. Możliwość poprawy samodzielnej egzystencji osoby zainteresowanej poprzez leczenie, rehabilitację, zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze, środki techniczne, usługi opiekuńcze lub inne działania.

Przy orzekaniu niepeÅ‚nosprawnoÅ›ci dziecka brane sÄ…  pod uwagÄ™ inne czynniki niż przy ocenie stanu osoby powyżej 16-go roku życia. Orzeczenia dla dzieci zwykle wydawane sÄ… na czas okreÅ›lony, jednak nie dÅ‚użej niż do ukoÅ„czenia przez dziecko 16 lat.

Osobom powyżej 16-go roku życia wydaje się orzeczenia na czas określony, o ile, wg wiedzy medycznej, może nastąpić poprawa stanu zdrowia, lub na stałe, jeżeli według wiedzy medycznej stan zdrowia nie rokuje poprawy.
DziÄ™ki osiÄ…gniÄ™ciom wspóÅ‚czesnej  medycyny wiele osób, które jeszcze niedawno byÅ‚y niemal zupeÅ‚nie wykluczone z życia spoÅ‚ecznego czy zawodowego, dzisiaj może funkcjonować normalnie i dziÄ™ki temu chorym częściej wydawane sÄ… orzeczenia na czas okreÅ›lony.

Orzeczenie o niepełnosprawności powinno zawierać m.in.:
- informacje o zespole, który wydaÅ‚ orzeczenie;
- datę złożenia wniosku i datę wydania orzeczenia;
- dane osobowe wnioskodawcy: datę i miejsce urodzenia, adres zamieszkania lub pobytu, nr dokumentu potwierdzającego tożsamość oraz numer PESEL;
- ustalenie bądź odmowę ustalenia niepełnosprawności bądź stopnia niepełnosprawności;
- symbol przyczyny niepeÅ‚nosprawnoÅ›ci – orzeczenie może zawierać wiÄ™cej niż jeden symbol tej przyczyny, jednak nie wiÄ™cej niż trzy symbole schorzeÅ„, które w porównywalnym stopniu wpÅ‚ywajÄ… na zaburzenie funkcji organizmu.
-  okres, na jaki wydano orzeczenie;
- datę niepełnosprawności;

W orzeczeniu o niepełnosprawności powinny znajdować się wskazania:

  1. Do odpowiedniego zatrudnienia, (obecnie można spotkać zapis „praca na stanowisku dostosowanym”, w orzeczeniach wydawanych w latach ubiegÅ‚ych czÄ™sto byÅ‚ zapis: „praca w zakÅ‚adzie pracy chronionej”; w każdym przypadku posiadacz orzeczenia z ww. zapisem może być zatrudniony, także na otwartym rynku pracy, o ile uzyska pozytywnÄ… opiniÄ™ lekarza medycyny pracy na zatrudnienie na okreÅ›lonym stanowisku pracy);
  2. Do szkolenia, w tym specjalistycznego (ten zapis umożliwia osobie, która w wyniku choroby utraciÅ‚a możliwość wykonywania dotychczasowego zawodu, skierowanie na szkolenia przekwalifikowujÄ…ce)
  3. Do zatrudnienia w zakładzie aktywizacji zawodowej (zaznaczenie ww. wskazania oznacza, że osoba posiadająca orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności może zostać zatrudniona w zakładzie aktywizacji zawodowej)
  4. Do uczestnictwa w warsztatach terapii zajÄ™ciowej (oznacza, że osoba, której wydaje siÄ™ orzeczenie jest kierowana na rehabilitacjÄ™ w warsztacie terapii zajÄ™ciowej ze wzglÄ™du na dysfunkcje uniemożliwiajÄ…ce podjÄ™cie jej zatrudnienia)
  5. Do zaopatrzenia w przedmioty ortoped. i Å›rodki pomocnicze (zapis zwykle brzmi: „wg zaleceÅ„ lekarza specjalisty”, jednak nie oznacza on, że posiadacz orzeczenia jest uprawniony do bezpÅ‚atnego otrzymywania przedmiotów ortopedycznych i Å›rodków pomocniczych, np. lasek, wózka czy pieluchomajtek; osoby z niepeÅ‚nosprawnoÅ›ciÄ… obowiÄ…zuje identyczny tryb zaopatrywania siÄ™ w ww. przedmioty, jak inne osoby ubezpieczone, natomiast osoby z orzeczeniem o niepeÅ‚nosprawnoÅ›ci mogÄ… ubiegać siÄ™ o dofinansowanie do zakupu ww. przedmiotów w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w miejscu zamieszkania)
  6. Do korzystania z systemu Å›rodowiskowego wsparcia w samodzielnej egzystencji, przez co rozumie siÄ™ korzystanie z usÅ‚ug socjalnych, opiekuÅ„czych, terapeutycznych i rehabilitacyjnych Å›wiadczonych przez sieć instytucji pomocy spoÅ‚ecznej, organizacje pozarzÄ…dowe i inne placówki (Zapis „wymaga” lub „częściowa pomoc usÅ‚ugowa” nie jest równoznaczny z bezpÅ‚atnym, nieograniczonym dostÄ™pem do usÅ‚ug opiekuÅ„czych, socjalnych czy rehabilitacji itp. OÅ›rodek Pomocy SpoÅ‚ecznej rozpatrzy wniosek np. o usÅ‚ugi opiekuÅ„cze osoby z niepeÅ‚nosprawnoÅ›ciÄ…, zgodnie ze wszystkimi procedurami wynikajÄ…cymi z ustawy o pomocy spoÅ‚ecznej. DostÄ™p do Å›wiadczeÅ„ medycznych w ramach NFZ, w tym do rehabilitacji, jest taki sam dla osób z niepeÅ‚nosprawnoÅ›ciÄ…, jak i pozostaÅ‚ych osób ubezpieczonych. Dodatkowym wsparciem dla posiadaczy orzeczeÅ„ jest możliwość uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym)
  7. Do konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji
  8. Do koniecznoÅ›ci staÅ‚ego wspóÅ‚udziaÅ‚u na co dzieÅ„ opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji
  9. Do korzystania z uprawnieÅ„ – osoba z niepeÅ‚nosprawnoÅ›ciÄ… nie speÅ‚nia/speÅ‚nia przesÅ‚anki okreÅ›lone w art. 8 ust. 1 Ustawy z 20 czerwca 1997 r. prawo o ruchu drogowym (oznacza to możliwoÅ›ci uzyskania przez osobÄ™ z niepeÅ‚nosprawnoÅ›ciÄ… karty parkingowej. Zgodnie z nowelizacjÄ… ustawy „Prawo o ruch drogowym” (Dz. U. z 2009 r. Nr 97, poz. 802) kartÄ™ parkingowÄ… można otrzymać tylko na podstawie orzeczenia wydanego przez Miejski ZespóÅ‚ ds. Orzekania o NiepeÅ‚nosprawnoÅ›ci wraz z powyższym wskazaniem)
  10. Do prawa do zamieszkania w odrÄ™bnym pokoju (prawo do zamieszkania w odrÄ™bnym pokoju przyznawane jest przede wszystkim osobom poruszajÄ…cym siÄ™ na wózku, leżącym lub też z zaburzonymi czynnoÅ›ciami fizjologicznymi. Nie oznacza to możliwoÅ›ci ubiegania siÄ™ np. w gminie czy spóÅ‚dzielni mieszkaniowej o przydziaÅ‚ wiÄ™kszego mieszkania. Wskazanie to pozwala jedynie na zwiÄ™kszenie powierzchni normatywnej przy ubieganiu siÄ™ o dodatek mieszkaniowy).

W celu otrzymania Å›wiadczenia pielÄ™gnacyjnego muszÄ… być zaznaczone w orzeczeniu wskazania zawarte w punktach 7. i 8. W powyższych wskazaniach brane sÄ… pod uwagÄ™ m.in. ograniczenia w funkcjonowaniu czy też konieczność wspóÅ‚udziaÅ‚u otoczenia w czynnoÅ›ciach samoobsÅ‚ugowych, rehabilitacji, leczeniu, edukacji itp.;

Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i spoÅ‚ecznej oraz zatrudnianiu osób niepeÅ‚nosprawnych; RozporzÄ…dzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki SpoÅ‚ecznej z dnia 15 lipca 2003 r. w sprawie orzekania o niepeÅ‚nosprawnoÅ›ci i stopniu niepeÅ‚nosprawnoÅ›ci; RozporzÄ…dzenie Ministra Pracy i Polityki spoÅ‚ecznej z dnia 1 lutego 2002 r. w sprawie kryteriów oceny niepeÅ‚nosprawnoÅ›ci u osób w wieku do 16. roku życia; Ustawa z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy spoÅ‚ecznej; Ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o Å›wiadczeniach rodzinnych; Ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o dodatkach mieszkaniowych.

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer