Magda, rocznik 1997

Po badaniach noworodka w szpitalu przez różnych specjalistów, stwierdzono, że dziecko jest zdrowe. Wraz z upływem czasu zaniepokoiły nas różne nietypowe objawy w zachowaniu dziecka oraz ciemne (czarne) oczy, a jak u każdego niemowlaka powinny być niebieskie. Dodatkowo oczy cały czas biegały na prawo i lewo. Mniej więcej w 3 miesiącu życia udaliśmy się z wizytą do okulisty. Jego diagnoza była taka, że nie widzi nic dziwnego i według niego nie ma żadnych przeszkód w widzeniu. To nam nie wystarczyło. Poszliśmy do drugiego okulisty na potwierdzenie diagnozy. Tutaj po krótkiej wizycie diagnoza była diametralnie inna - dziecko nie wodzi za palcem, nie patrzy na pokazywane przedmioty czyli jest niewidome. Kocham takich lekarzy.

Kilka dni po tym mieliśmy już skierowanie i wizytę w Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu. Tam na szczęście lekarze wykazali się odpowiednim podejściem do pacjenta. W zasadzie po pierwszym spojrzeniu w oczy pani doktor powiedziała, że jest to aniridia czyli brak tęczówek. Dodatkowo dopatrzyła się oczopląsu oraz niedorozwoju plamki żółtej i nerwu wzrokowego. Zajęto się nami bardzo dobrze. Od razu otrzymaliśmy skierowania do kolejnych poradni - genetycznej i rehabilitacji neurologicznej.

Najważniejsze z tego wszystkiego jest to, w jaki sposób lekarze podeszli do sprawy. Przede wszystkim wyjaśnili co to jest aniridia i z jakimi chorobami oczu może być związana. Zabrakło tylko informacji o powiązaniu aniridii z zespołem WAGR.

Po kolejnych wizytach i podstawowych badaniach genetycznych okazało się, że w naszym przypadku aniridia była przypadkowa i córka nie powinna jej przekazywać swoim dzieciom. Najgorsze były pierwsze badania okulistyczne, które należało wykonywać pod narkozą.

Dalsze leczenie polegało na stałych regularnych kontrolach okulistycznych - dwa razy w roku - i zapewnieniu córce odpowiednich okularów.

c.d.n.

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer